UK

Giro d’Italia teams 2022: Full list of remaining riders and teams after eight stages

WorldTeams

Ag2r-Citroën (Fra)

Lilian Calmejane (Fra), Mikaël Cherel (Fra), Felix Gall (Aut), Jaakko Hanninen (Fin), Lawrence Naesen (Bel), Nans Peters (Fra), Nicolas Prodhomme (Fra, neo-pro), Andrea Vendrame (Ita).

Astana Qazaqstan (Kaz)

Valerio Conti (Ita), David de la Cruz (Spa), Joe Dombrowski (US), Fabio Felline (Ita), Vincenzo Nibali (Ita), Vadim Pronskiy (Kaz), Harold Tejada (Col).

Abandoned

Miguel Ángel López (Col, DNF stage four).

Bahrain Victorious (Brn)

Phil Bauhaus (Ger), Pello Bilbao (Spa), Santiago Buitrago (Col), Mikel Landa (Spa), Domen Novak (Slo), Wout Poels (Hol), Jasha Sütterlin (Ger).

Abandoned

Jan Tratnik (Slo, DNF stage three).

BikeExchange-Jayco (Aus)

Lawson Craddock (US), Lucas Hamilton (Aus), Michael Hepburn (Aus), Damien Howson (Aus), Christopher Juul-Jensen (Den), Callum Scotson (Aus), Matteo Sobrero (Ita), Simon Yates (GB).

Bora-Hansgrohe (Ger)

Giovanni Aleotti (Ita, neo-pro), Cesare Benedetti (Pol), Emanuel Buchmann (Ger), Patrick Gamper (Aut), Jai Hindley (Aus), Lennard Kämna (Ger), Wilco Kelderman (Hol), Ben Zwiehoff (Ger).

Cofidis (Fra)

Davide Cimolai (Ita), Simone Consonni (Ita), Wesley Kreder (Ned), Guillaume Martin (Fra), Anthony Perez (Fra), Pierre-Luc Périchon (Fra), Rémy Rochas (Fra), Davide Villella (Ita).

DSM (Ger)

Thymen Arensman (Ned, neo-pro), Romain Bardet (Fra), Cees Bol (Ned), Romain Combaud (Fra), Alberto Dainese (Ita, neo-pro), Nico Denz (Ger), Chris Hamilton (Aus), Martijn Tusveld (Ned).

EF Education-EasyPost (US)

Jonathan Caicedo (Ecu), Diego Camargo (Col, neo-pro), Hugh Carthy (GB), Magnus Cort (Den), Merhawi Kudus (Eri), Julius van den Berg (Ned).

Abandoned

Owain Doull (GB, DNF stage seven), Simon Carr (GB, neo-pro; DNS stage eight).

Groupama-FDJ (Fra)

Clément Davy (Fra, neo-pro), Arnaud Démare (Fra), Jacopo Guarnieri (Ita), Ignatas Konovalovas (Ltu), Tobias Ludvigsson (Swe), Miles Scotson (Aus), Ramon Sinkeldam (Ned), Attila Valter (Hun).

Ineos Grenadiers (GB)

Richard Carapaz (Ecu), Jonathan Castroviejo (Spa), Jhonatan Narváez (Col), Richie Porte (Aus), Salvatore Puccio (Ita), Pavel Sivakov (Fra), Ben Swift (GB), Ben Tulett (GB).

Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux (Bel)

Aimé De Gendt (Bel), Biniam Girmay (Eri), Jan Hirt (Cze), Barnabas Peak (Hun), Domenico Pozzovivo (Ita), Lorenzo Rota (Ita), Rein Taaramae (Est), Loïc Vliegen (Bel).

Israel-Premier Tech (Isr)

Jenthe Biermans (Bel), Matthias Brändle (Aut), Alexander Cataford (Can), Alessandro De Marchi (Ita), Alex Dowsett (GB), Reto Hollenstein (Swi), Giacomo Nizzolo (Ita), Rick Zabel (Ger).

Jumbo-Visma (Ned)

Edoardo Affini (Ita), Koen Bouwman (Ned), Tom Dumoulin (Ned), Pascal Eenkhoorn (Ned), Tobias Foss (Nor), Gijs Leemreize (Ned, neo-pro), Sam Oomen (Ned), Jos van Emden (Ned).

Lotto-Soudal (Bel)

Thomas De Gendt (Bel), Caleb Ewan (Aus), Matthew Holmes (GB), Roger Kluge (Ger), Sylvain Moniquet (Bel, neo-pro), Michael Schwarzmann (Ger), Rüdiger Selig (Ger), Harm Vanhoucke (Bel).

Movistar (Spa)

Jorge Arcas (Spa), Will Barta (US), Oier Lazkano (Spa), Antonio Pedrero (Spa), José Joaquín Rojas (Spa), Iván Sosa (Col), Alejandro Valverde (Spa).

Abandoned

Sergio Samitier (Spa, DNF stage seven).

Quick Step-Alpha Vinyl (Bel)

Davide Ballerini (Ita), Mark Cavendish (GB), James Knox (GB), Mauro Schmid (Swi, neo-pro), Pieter Serry (Bel), Bert Van Lerberghe (Bel), Mauri Vansevenant (Bel, neo-pro).

Abandoned

Michael Morkov (Den, DNS stage seven).

Trek-Segafredo (US)

Dario Cataldo (Ita), Giulio Ciccone (Ita), Juan Pedro López (Spa), Bauke Mollema (Hol), Jacopo Mosca (Ita), Mattias Skjelmose Jensen (Den, neo-pro), Edward Theuns (Bel), Otto Vergaerde (Bel).

UAE Team Emirates (UAE)

Joao Almeida (Por), Rui Costa (Por), Alessandro Covi (Ita), Davide Formolo (Ita), Fernando Gaviria (Col), Rui Oliveira (Por), Maximiliano Richeze (Arg), Diego Ulissi (Ita).

ProTeams

Alpecin-Fenix (Bel)

Tobias Bayer (Aut), Dries De Bondt (Bel), Alexander Krieger (Ger), Senne Leysen (Bel), Stefano Oldani (Ita), Oscar Riesebeek (Ned), Mathieu van der Poel (Ned).

Abandoned

Jakub Mareczko (Ita, DNF stage four).

Bardiani-CSF-Faizane (Ita)

Luca Covili (Ita), Davide Gabburo (Ita), Sacha Modolo (Ita), Luca Rastelli (Ita), Alessandro Tonelli (Ita), Filippo Zana (Ita).

Abandoned

Filippo Fiorelli (Ita, DNF stage five), Samuele Zoccarato (Ita, DNF stage seven).

Drone Hopper-Androni Giocattoli (Ita)

Mattia Bais (Ita), Jefferson Cepeda (Ecu), Andrii Ponomar (Ukr), Simone Ravanelli (Ita), Eduardo Sepúlveda (Arg), Filippo Tagliani (Ita), Natnael Tesfatsion (Eri), Edoardo Zardini (Ita).

Eolo-Kometa (Ita)

Vincenzo Albanese (Ita), Davide Bais (Ita), Erik Fetter (Hun), Lorenzo Fortunato (Ita), Francesco Gavazzi (Ita), Mirco Maestri (Ita), Samuele Rivi (Ita), Diego Rosa (Ita).

  • DNF: Did not finish; DNS: Did not start; DSQ: Disqualified; OTL: Outside time limit
File source

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close